חלומות

לפני שנתיים, כתבתי מדי פעם עבור אחד הכרומונים. העורכת הזמינה כתבה בנושא חלומות. התוצאה הסופית לא נראתה לה. היא ציפתה למידע קליל, משהו שיסיח את דעתם של המטופלם המבוהלים בחדר ההמתנה של רופא השיניים, בזמן שהם מנסים להתעלם מניסור המקדחה בחדר הסמוך.
הנה גרסה חלקית (וקלילה. הקלילות היא בעיניי המתבונן?) של הכתבה ההיא.
אגב, אני בעד כרומונים. כל עוד הם בעלי אישיות יציבה ומגובשת, והצ'קים מגיעים בזמן.

ראיינתי שני מטפלים: הפסיכולוגית רונית נשר, מעבירה סדנאות לחקר חלומות ומטפלת באמצעות חלומות גם באופן פרטני. נשר מטפלת בשיטה משולבת – תייאורית הגשטאלט (התבנית) שייסד פריץ פרלס, תלמידו של פרויד, וטיפול באמצעות קריסטלים ודמיון מודרך, וד"ר רפאל רוזנר, מטפל באמצעות ניתוח חלומות על פי האסכולה היונגיאנית ועל פי אסכולות נוספות.

האם כל חלום טעון פירוש? האם אנו משתמשים תמיד בסמלים בשעת החלימה?
"לא תמיד", סבורה נשר. חלומות מסוימים מביעים את הרצון הגלוי והמודע. אם, למשל, מישהו נאנק תחת ים של חובות ותשלומי משכנתא וחולם שזכה בפרס של מיליון שקלים בטוטו, אין צורך ללכת ל 'פותר חלומות' מדופלם. השאיפה המתגלמת בחלום, היא מובנת מאליה.

אילו חלומות צריך לנתח ולפרש בשעת טיפול?
חלומות הטעונים פתרון הם חלומות סימבוליים, שהתת-מודע שלנו מתקשה להודות בקיומם. כולנו נאלצים לציית לקודים תרבותיים ולחוקי התנהגות מקובלים, הן בחיי היומיום, והן במחשבות ובמאווים הכמוסים. ניתן להמשיל את התת-מודע לבעל חיים פראי ולא מאולף היוצא לחופשי בשעות הלילה, כאשר מערכות הדיכוי הטבועות בנו מתוקף החינוך ותהליך החיברות, אינן פועלות. במהלך השינה בעל החיים הפראי יוצא ממחבואה, ומספר כיצד אנו באמת חשים ומרגישים.

למה חלומות רבים הם סמליים?
תארי לעצמך שפרופסור מכובד להיסטוריה 'פוגש' בחלומו את תאומו המופרע והאלים. איך הוא מסוגל להתמודד עם היצרים הללו? החלומות הופכים לסמלים, משום שכך קל יותר להתמודד עם המשמעות הנגלית בחלום. המנגנון הנפשי מסייע לנו להתגונן מן המפגש המפחיד עם היצרים המודחקים, התאוות והתסכולים. פרויד מאמין שכל חלום הוא רצף של אסוציאציות, ולכן החלום מבטא את העבר ואת ההווה, מעין סיפור שצריך לפרש, המחביא את כל הדברים ה'מטונפים' שהאדם אוגר, את היצרים והסטיות. לעומת זאת, על פי גישתם של יונג ושל פרלס, הוגה תורת הגשטאלט, החלומות עשויים בהחלט לצפות גם את העתיד.

מדוע אנשים מסוימים אינם מסוגלים לזכור חלומות וטוענים שהם אינם חולמים כלל?
נשר: כולנו חולמים. לפעמים לא זוכרים חלום, מפני שאנחנו טרודים מאוד והמוח עמוס לעייפה. מי ששוכח, ככל הנראה לא מייחס לכך חשיבות רבה. כולנו חולמים מדי לילה, אך חלקנו אינם זוכרים".

רפאל רוזנר: מי שסובלים מהפרעות שינה קשות ומסיוטים, כמו הלומי קרב או ניצולי שואה, אינם מסוגלים לחלום משום ששלב ה- REM , שלב החלימה העמוקה, המלווה בתנועות עיניים מהירות, מופרע ללא הרף. אצל הלומי-קרב יש פגיעה ביכולת יצירת הסמלים במוח, שאינה מאפשרת להם לחלום. כל האחרים חולמים. מי שאינו זוכר ככל הנראה מדחיק, טרוד, עייף מאוד או מגבש לעצמו מנגנון הגנה מפני סיוטים."

האם חקר החלומות הוא מדע? האם כל פסיכולוג רשאי לטפל באמצעות חלומות? האם נוסחו כללים ברורים, בדומה לקודים מקצועיים הקיימים בתחומים אחרים?
נשר: אפשר אולי להגדיר את חקר המוח מבחינה פיזיולוגית כתחום 'מדעי'. בתצפיות מעבדתיות שונות, התגלה כי במהלך שנת החלום נצפו תנועות עיניים מהירות, REM. כל דבר, כולל חלומות, הוא תלוי אינטרפרטציה רגישה, בדיוק כפי שכל טיפול באשר הוא תלוי באינטרפרטציה של המטפל. מי שמתיימר לפתור חלומות, הוא שרלטן. אני לא אמורה לדעת לפתור את החלום. אני אמורה לסייע לאדם לראות קונפליקטים שעולים בחלום, לעזור לו לחוות את התהליך. אני הפנס או המצלמה. לעולם לא אפרש עבורו את החלום. אני עובדת באמצעות דיאלוג ביני לבין המטופל שלי. מי שמתיימר לספק תשובות חד- ממדיות ולפרש את החלום עבור המטופל, הוא מבחינתי שרלטן".

כלומר, חקר המוח הוא מעין תפיסה ביו-מכנית של האדם. מדוע לא התפתח תחום חקר החלומות באורח מדעי?

נשר סבורה שקל יותר למצוא הסברים מכניים המבארים את אופן פעולתם של אברי הגוף, מאשר לנסח כללים מחייבים, הנובעים ישירות מן התת מודע שלנו, אותה ישות חמקמקה ומתעתעת שאינה איבר מאברי הגוף, כדוגמת המוח או כף הרגל. הפסיכולוגיה ככלל היא תחום ביניים אפור, שאינו מוגדר כ'מדע' באופן חד ערכי. נשר מגדירה את הטיפול שלה כ "העלאת אופציות לשינוי ובחירה. השינוי נובע מתוך תהליך הבחירה. רוב בני-האדם נוטים להתנהג כמו קורבנות: 'עשו לי, לקחו לי, פיטרו אותי'- בעוד שבפועל הכל פתוח. אנו קובעים מה יעלה בגורלנו, ואני מנסה ליישם את העיקרון הזה בטיפול.
אני מעדיפה להשתמש בטכניקות עזר כגון דמיון מודרך ומדיטציה, כדי לעקוף באמצעותן את ה'חיה' המפחידה הזו, שמתעוררת באמצע הלילה ומספרת לנו דברים שלא תמיד נעים לגלות. כל מטופל חדש עובר אבחון, ואני מתאימה לו את השיטה הטיפולית. הדמיון המודרך והמדיטציה, מסייעים לעקוף את מנגנוני ההגנה המשוכללים שלנו. כאשר מטופל חדש מספר אודות חלום, אני מבצעת אבחנה ראשונית: האם הוא נוטה להתמקד בטפל או בעיקר? האם ההקדמה לחלום ארוכה ומייגעת? האם החלום עתיר פרטים או יובשני? כל הפרטים הללו מסייעים לי להכיר אותו ולדעת כיצד לגשת אליו.

איך זה עובד
שטח? מה ההבדל בין השיטה שלך לבין טיפול פרוידיאני או יונגיאני?

"לדוגמה, חלמת על מים. על פי יונג, שהיה דוגמטי פחות מפרויד, המים מסמלים רגשות. גם ביהדות המים מייצגים טוהר ועדנה. נניח שסבלת בעבר מטראומה הקשורה במים. ניצלת מטביעה, מחנק או מחוויות קשות אחרות הקשורות במים. מבחינתך, המים מייצגים בעתה קשה. על פי תיאורית התבנית, למים אין משמעות אחידה. אני ארצה לדעת איך הרגשת שם, במקור-המים שלך. איפה בדיוק היית? באגם שקט? בים סוער? בנהר שוצף? איך הרגשת שם? הרי המים לא אותם מים, כמאמר הפילוסופים היוונים הקדומים. המים משתנים ללא הרף. לכן בטיפול, חשוב להבהיר את כל הפרטים שיוצרים את המכלול. עפ"י תיאורית התבנית, כל סימבול מייצג רק חלק מאתנו. לא ניתן לקחת סימבול אחד ולנתח אותו באורח אחיד ודוגמטי, כפי שהציע יונג. המטפלים עפ"י תיאורית התבנית, מפענחים חלומות תוך כדי יצירת דיאלוג קשוב עם המטופל".

ביקשתי מנשר דוגמה לפרשנות 'פתוחה' עפ"י הגשטאלט, בהשוואה לפרויד ויונג, אבות תורת החלומות:
"מטופל שלי חלם שהוא רוצח את השכנה הפדנטית והקשישה שגרה מולו, אחת שנוזפת במישהו שהכלב שלו השתין ליד דלת הכניסה לדירתה.
פירוש החלום לפי הגישה הפרוידיאנית: הבחור הורג את השכנה במקום לרצוח את אמו. כלומר, משאלה מודחקת שבאה לידי ביטוי בחלום. השלכה של השנאה שחש כלפי האם, לדמותה של השכנה.
לפי הגישה היוניגאנית: הבחור 'רצח' את הצד הנשי באישיותו באמצעות רצח השכנה.
לפי הגשטאלט: "שאלתי את הבחור מהן התכונות הדומיננטיות ביותר של השכנה. הוא השיב- סדר, ניקיון ופדנטיות. הבחור נמצא עכשיו בבלגן רגשי; בין עבודות ובסופה של מערכת יחסים. כלומר, הבחור לא רצח את אימא שלו או את הצד הנשי באישיותו. הוא רצח את הסדר והשיטתיות בחייו, ועכשיו הוא מנסה לאסוף את השברים, להתעשת ולהתארגן….

האם ניתן לחזות את העתיד? מה פירוש המושג 'חלומות נבואיים?'

נשר: "חלום נבואי הוא כל חלום המתגשם במציאות". היא סבורה שכולנו ניחנו בחוש שישי, בסוג של יכולת לדעת, אך רובנו נוטים לא מנצלים זאת. לעיתים חלום נבואי מתגנב אליך. דוגמה משעשעת לחלום נבואי: אישה הרה חלמה שנים רבות לפני המצאת האולטרה סאונד, שנולד לה תינוק נימול. בעלה ובני משפחתה התבדחו על חשבונה ללא הרף עד שבתום תשעה חודשי הריון, ילדה האישה… תינוק נימול.

האם חלום נבואי משקף את חוויותינו היומיומיות או חרדות קיומיות?
"גם וגם. אותה אישה בהריון הייתה פתוחה יחסית, משום שהריון מחדד את המודעות האינטואיטיבית. חלום נבואי אינו שייך בהכרח ליכולת לנבא את העתיד, ולכן בינו לבין 'מכשפות' או ידעונות – אין כל מכנה משותף.
רפאל רוזנר סבור, שכל חלום משקף את הטרדות היומיומיות המעסיקות אותנו, והיבט נוסף, המשקף את מה שיונג כינה ה"לא מודע הקולקטיבי"- מערכת הסמלים של המוטיבים המשותפים לאדם באשר הוא. המוטיבים הללו קיימים בכל התרבויות, החל בתרבות המצרית, האשורית והבבלית, במקרא ובמיתוסים הקדומים של מזרח אסיה. הוא מספר על קליפ כלשהו של להקת רפארים מניו-יורק, שניבאו את התמוטטות בנין התאומים בניו-יורק. הקליפ הזה צולם לפני האסון, והיה בבחינת ידע מוקדם.
האם ה'מוטיב הקולקטיבי' כפי שכינה אותו יונג, אינו תלוי-הקשר תרבותי? האם כושי משבט נידח באפריקה, מסוגל לחלום על בניין התאומים? הרי הוא לא ראה מעולם בניין כלשהו!

רוזנר: נכון, אבל הוא עשוי לחלום על ציפור ענקית שעולה באש ומתפוצצת פתאום. אני לא אוהב את המלה 'נבואי', משום שיש כאן ממד דתי-רליגיוזי שמפריע לי. החלום בהחלט משקף היבטים עמוקים ביותר, החל במצוקות אישיות וכלה בממד של ראיית העתיד, מה שאת מכנה 'נבואה'.

האם אפשר להזמין חלומות? יש טכניקות בדוקות?
נשר טוענת ש"זה עובד רק כשאנשים שרויים בעיצומו של תהליך רוחני ומודעים לעצמם. מי שלא תרגל מדיטציה או דמיון מודרך, יתקשה מאוד להצליח בכך. צריך לכתוב את הנושא ה'מוזמן' על גבי דף במשך שבוע ימים, וברגע היקיצה לנסות לזהות את התחושה הפיזית: קור, חום וכו'. יש דרך בדוקה נוספת: מיד לאחר שמתעוררים, למלא מספר דפים באסוציאציות הראשונות שעולות. זו דרך בדוקה לזכירת חלומות."
רוזנר מסביר שמקדמת דנא אנשים נהגו ל'הזמין' חלומות. הדלפי ביוון, עולי רגל שנהגו לעלות אל בית המקדש בירושלים ולישון במקום. הם הכינו שאלה קונקרטית וביקשו לקבל מענה בחלום. החלום שחלמו בבית המקדש, היווה יסוד או תשתית לשאלה שהעסיקה אותם.
כאשר מעונינים לחלום אודות נושא מסוים, צריך לחשוב עליו לפני שנרדמים. עליך לומר לעצמך, 'התשובה תופיע בחלום' וכשתתעורר- זה אכן יקרה".

איך אפשר לזכור חלומות? מתי זוכרים בבירור את החלום? בבוקר?

נשר: בדרך כלל זוכרים היטב את חלום הבוקר, מכיוון שהוא החלום הארוך ביותר. כאשר מקיצים באופן טבעי, זוכרים היטב את החלום משום שהמוח עובר מתדר אחד למשנהו ללא הפרעה. כאשר מקיצים בעזרת שעון, בדרך כלל המוח גולש לגל של ערות והחלום מטשטש."
רוזנר סבור שזוכרים היטב את היטב החלום ברגע שמתעוררים. אם אעיר אדם משנת החלום שלו, ה- REM, בשעה שהעיניים מייצרות תנועות מהירות, הוא יזכור בוודאות את החלום."
שנת חלום הוגדרה על ידי חוקרי שינה רבים כ קומבינציה בלתי אפשרית: המוח ער אך הוא יוצר מצב של שיתוק מוטורי, המתבטא בשיתוק שרירי השלד. את חוויית הנפילה בחלום, שהיא אחת החוויות האוניברסליות ביותר המופיעה בתרבויות רבות ; נוטים להסביר בשיתוק המוטורי. החולם אינו יודע שהוא משותק, מו
ו מקבל אספקת דם מוגברת, אבל הוא אינו שולט באברי גופו.

מדוע יש חלומות חוזרים ונשנים?
רונית נשר סבורה כי "החלום מייצג תהליכים וסוגיות בלתי פתורות, כמיהות לא ממומשות כגון ריקוד, ציור או כתיבה וכן הלאה. אם אדם חולם ללא הרף אודות ריקוד, למשל, יש בכך איתות של הנפש לכמיהה הגדולה. אנשים שאינם מסוגלים לבטא כעס, נוטים לחלום על התפרצויות כעס קשות."
רוזנר מבהיר שלעיתים נשנים חלומות טורדניים, כמו למשל הורה שנפטר לפני שנים, ודמותו שבה ומבקרת את בנו כבר עשרים שנה. החלום הסדרתי מעיד על בעיה בלתי פתורה בקשר עם האב ועל כך שתהליך הפרידה לא הושלם. חייבים לעבוד על כך ולהשלים את התהליך."

 

סימבולים קלאסיים אוניברסליים:

נחש: עפ"י הקלאסיקה הפרוידיאנית, הנחש מסמל את הפאלוס, איבר-המין הגברי. על פי השאמאניזם האינדיאני, הנחש משיל את עורו ומתחדש ולכן ילד אינדיאני שחולם על נחש, עומד בפני שינוי או אירוע חיובי.

יונג: הנחשים מסמלים את הניגודיות המשלימה, את כוח ההתחדשות הנובע מן העובדה שהנחש משיל את עורו מידי שנה, ואת כוחותיו העצומים של הלא מודע. הנחש העולה מן האדמה מסמל את ידיעת חכמת האדמה. שכיחותו של הנחש בחלומות, איננה קשורה בהכרח במין. המין עצמו עשוי לסמל את אחדות הניגודים, הפריון, היצירה והדבקות המיסטית -סמלה הגדול של האהבה. כיוון שהנושאים הללו רווחים מאוד בתורות המיסטיות, סמלי הזיווג והאהבה שכיחים ביותר בטקסטים המיסטיים ובאמנות המיסטית.

היוונים הפכו את הנחש לסמל לתורת הרפואה, סמל ששרד אלפי שנים ורווח גם בימינו.

פירוש סמל הנחש עפ"י הגשטאלט:

אם חלמה שבנה התינוק הופך ללטאה. נשר שאלה אותה – לאיזו משפחה שייכות הלטאות? והאם השיבה- הזוחלים! והתחילה לגחך. הבן שלה זחל אתמול לראשונה וככל הנראה, משמעות ההתפתחות הזו התגלמה בחלום בדמותה של לטאה.

תעופה ונפילה:

עפ"י הסימבוליקה הקלאסית, נפילה מסמלת מוות ותעופה פירושה חופש, היעדר גבולות והטראומה של חווית הלידה.

עפ"י הגשטאלט, יש לבדוק את ההקשר הכולל של החלום. האם התעוררת לפני הנפילה? האם אתה עומד להתרסק על סלע? האם אתה עומד להתעופף ולהמשיך הלאה, או לנחות בשלום? האם אינך זוכר מה אירע בחלום? דמיין. הנך רשאי להוסיף ולדמיין את סופו של החלום. בדרך כלל נפילה מסמלת אובדן שליטה כפוי ותעופה מסמלת חוסר גבולות, אולם הכל תלוי בחולם, בתחושה המדויקת שנלוותה אל החלום ובבחירה: האם בחרת לקום מההריסות רגע לפני ההתרסקות, או שאתה שבוי בתפיסה דטרמיניסטית, ולכן אתה מסוגל להתעשת ולאסוף את השברים רק לאחר שהתרסקת על סלע? אין להסתפק בפרשנות הקלאסית. יש לדובב את המטופל ולהיפתח לדיאלוג עמו.

מים/מערבולת:

על פי פרויד, מדובר בסימבול אוניברסלי של רגשות. אם אני שרוי במערבולת, מדובר בהצפה רגשית כבדה, שהפרט מתקשה להכיל. פרויד ראה במים ובמערבולת, מרתף שבו צף התת-מודע של האדם.

ביהדות מסמלים המים טוהרה (ההליכה למקווה, נטילת ידיים לפני הארוחה וכו').

גשטאלט: אתה שרוי במערבולת? איך אתה מתמודד? האם אתה צולל עמוק אל תוכה או נחלץ בכוחות עצמך? האם אתה זקוק בחלום לשמונה מסייעים שיחלצו אותך? האם זורקים אליך גלגל הצלה? האם אתה שוחה אל החוף? וכן הלאה.

ג'וקים:
יונג ראה במקקים למיניהם פחד קמאי, סימבול קלאסי להדחקה של התת מודע כמו רגשות תקועים ודברים אפלים שאנו דוחקים עמוק אל התת מודע.

עפ"י הגשטאלט, כל ג'וק ייבחן לגופו, על פי ההקשר הכולל של החלום והחולם.

בית:
עפ"י הפסיכולוגיה הקלאסית, מסמל הבית את הגוף ואת הדימוי העצמי.

גשטאלט: עיסוק בפרטים המרכיבים את הבית. הבית מתחלק לבית עם גדר או ללא גדר, האם על גבי הבית יש גג, האם הגדר היא גבוהה או נמוכה, האם החולם ניצב לפני הגדר או מאחוריה?

כאמור, החולם מפרש את החלום ולא המטפל, כאשר הפרשנות תלוית הקשר ותלוית דיאלוג.

ציפור:
ציפור יכולה לסמל נדודים או חופש. תלוי בחולם ובהקשר הכללי.

מיתוס: מושג הכרחי להבנת משנתו של יונג. בשנות השלושים יצא יונג למסעות במרכז אמריקה ובאפריקה, כדי להתוודע אל התרבויות הקדומות. מפגשיו עם מרפאים רוחניים היוו מקור לתובנות פסיכולוגיות רבות. הוא התיידד עם מנהיג רוחני של שבט הנאווהו במרכז אמריקה, מנהיג נאור בשם "אגם הרים". יונג הגיע למסקנה שתרבות המערב לוקה באובדן המיתוס, המחולל חלק גדול מן ההפרעות הנפשיות הנפוצות. הוא שאף להחזיר את המיתוס, ולמעשה פילס דרך לתנועות הריפוי האלטרנטיבי הרבות, הרווחות כיום. מרבית התפיסות ההוליסטיות שהמערב אימץ אל חיקו, מקורן במפגשיו של יונג עם התרבויות הקדומות.

20 תגובות בנושא “חלומות

 1. חלמתי שאני בתחנה מחכה לאוטובוס אם החבר ופתאוםמופיע לי מין מחברת כזאת ודובי ענק ובמחברת זה מתחיל לכתוב לי שאני בהיון ועל הדובי כתוב לי כול ששון וכול שימחה כול חתן וכול כלה אולי אני באמת בהריון? כי יש חשד שאני כן

  אהבתי

 2. אני חודש שלישי וחצי

  חלמתי שאני יולדת והילד בן חודש ומדבר כמו אחד בן 30 ממש מתחצף .
  בחלום הוא דיבר אליי כך . את לא תלמדי אותי להגיד אבא אני יודע יותר טוב ממך ומה זה השם הזה שנתתם לי אורטל אני יגיד לכם איזה שם אני רוצה . בחלום נורא נבהלתי ושהתעוררתי היו לי כאבי בטן והתחלתי להקיא .

  אשמח לקבל תשובה על חלומי .

  אהבתי

 3. שלום.
  לפני 9 חודשים נפרדתי מהאקס שלי, לפני חצי שנה חלמתי עליו לא זוכרת על מה בדיוק ושבוע שעבר חלמתי עליו שוב ובאחד החלומות חלמתי שאני וחברה שלי הלכנו אליו הביתה היינו עם המשפחה שלו ולא רציתי שהוא יראה אותי אז ירדתי למטה והתחלתי לרוץ והוא ראה אותי למטה ורץ אחרי. זה החלום היחיד שאני זוכרת, במהלך כל התקופה שאנחנו פרודים היתראינו אולי פעמיים וזה גם בתחילת הקשר ובטלפון אנחנו כמעט ולא מדברים. אודה לכם מדוא אם תענו לי.. תודה.

  אהבתי

 4. שלום, אני נוי בת 12 מב"ש ואני צריכה ללכת לירושלים או יום שלישי מחר … או יום רביעי , זה חלום שממש מטריד אותי .. בקיצר אני חולמת לא פעם , שאני בירושלים ואז יש פיצוץ ענק ואז אני רואה שחוור ..ואז אני רואה מלא דם על הקירות ועל הריצפה . ומיד אחרי זה אני רואה את המישפחה שלי בבית – הקברות ואני קוראת לאמא שלי ולאחי שישמעו אותי אבל הם לא שומעים , ואמא שלי יושבת על איזה קבר ובוכה . החלום הזה מטריד אותי כבר כמה ימים …כמה ימים כבר שאני חולמת את זה ! אני חייבת תשובה ומישהו שיעזור לי הכיי מהר שאפשר , כי אני בפחד !
  מקווה שתענו לי . : )

  אהבתי

 5. חלמתי שהבוס שלי נכנס למשרד עם עוגה ענקים וצבעונית לכבוד שנה שעבדתי אצלו.
  העוגה היתה ממש ענקית, כמאט לחצי גוף שלו ומלאה צבעים זוהרים

  אהבתי

 6. חלמתי אתמול חלום שלא מפסיק להטריד אותי , אולי ישהו יוכל לעזור לי לפענח אותו .
  חלמתי שאני בבית של בן זוגי לשעבר עם חברה שלא ראיתי בערך 5 שנים והתקשרה השבוע להודיע שהתחתנה , הבית מרופט , נעליים מרופטות וילונות מרופטים (משהו שלא תואם את אופיו כלל) הוא נותן לי שוקולד אני חותכת אותו לחתיכות מתחילה לאכול ואז נופלת לי שן , בלי דם בלי כאב םשוט נופלת לתוך היד שלי .
  אודה לכם אם תוכלי לעזור לי לפרש את החלום

  אהבתי

 7. אתמול בלילה חלמתי חלום מאודדד מפחיד..
  חלמית שאני בתוך הר גש ואני נופלת לתוכו
  ומחזיקה ביד גדולה של מישהי חסרת חראש והבית שחי שלה מחורר ויוצאים ממנו ג'וקים לבנים קטנים וגדולים..
  ולידי מרחפת דמות נשית שמסבירה לי שהאישה שאני מחזיקה בידה ניסתה לגלות תעלומה כלשהי ובגלל שהיא התעסקה עם זה היא מתה.
  ובסוף התברר לי שאני גם מנסה לפתור את אותה תעלומה.
  רק שאת הסוף של החלום אני לא יודעת.. כי התעוררתי.
  בכל פעם שאני עוצמת עיניים אני רואה את התמונה שאני מחזקה ביד של אותה אישה.
  לפי מה שכתוב באתר נפילה מסמלת מוות.
  וג'וקים מסמלים הדחקה של התת מודע.
  מלבד זאת לא הבנתי אף לא דבר מהחלום
  הייתי רוצה שמישהו יפרש לי את החלום.
  נא לפנות אליי.
  נוי טל.
  Email:moy_tall@hotmail.com
  ICQ:202045894

  אהבתי

 8. 555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555
  5555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555
  5555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555
  555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555555

  אהבתי

 9. מעניין מאד,מחפש אתר או חומר על גשטאלט?-האם לא
  ,סלבריטאים,פרסומות,עתונות, הטלוויזיה,סרטים היום ,אחראים על יצירת המיתוסים- ג'ימס בונד, זינה,,.גלדיאטור,ראמפול,קולומבו,מי וסט,מרלין מונרו,כפיה של ערפת,כיפה סרוגה ועוזי,אנטוני הופקינס-חניבעל- וכד'

  אהבתי

 10. הבעיה עם כל מפרשי החלומות, היא הרצון שלהם למצוא חוקיות אחידה. זו הסיבה שעד היום אנחנו לא יודעים להסביר חלומות. אם יש להם חוקיות, הרי שמדובר בעשרות, אם לא מאות חוקים. העובדה הזו, אם היא נכונה, היא אנטי מדעית. מדענים לא מסוגלים לפעול היכן שיש יותר מדי חוקים.

  אהבתי

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.