על החיים ועל המוות

עדיין נרעשת ממותה החטוף – שם תואר שנשמע כה קלישאתי, עד שנוכחים לדעת שמן הסתם קלישאות מתבססות על תצפיות אמפיריות – של א', גברת לא צעירה אבל לא מאוד מבוגרת, שמצאה את מותה היום בברכה, המהווה חלק מהקנטרי שאני נוהגת לפקוד.

הקדמתי היום. באחת ומשהו גמרתי את מכסת הקילומטר וחצי, ובתום השרייה (ג'קוזי/סאונה/מקלחת רותחת), יצאתי מהמלתחה לכיוון המזנון. א', המנהל, צעד לכיוון הנגדי. שלא כמנהגו, הוא לא חייך.

"מישהו התעלף בברכה", סינן במהירות. ומכיוון שרק לפני כמה חודשים השתתפתי בפעם השנייה בחיי בקורס החייאה, הצעתי לעזור. כשהגעתי לשם, גברת א' הייתה מוטלת על הרצפה. שני המצילים, שניים-שלושה עובדים ומנוי אחד, ביצעו בה החייאה בעזרת דפיברילטור http://hadar-medical.co.il/index.php?act=leading%20products&cat=0&id=48507&&gclid=CKqN7eO7s7UCFYlb3godjmUABw.

החבורה הייתה מיומנת וביצעה את הנהלים להפליא. בינתיים קרא לי ר', הבשלן המחונן מהמזנון, שנמצא מעברה השני של דלת הפיברגלאס השקופה, שחוצצת בין הברכה המקורה למזנון. ניגשתי אליו והוא סיפר שהגברת שחתה, יצאה מהמים ולפתע גופה החל לקרוס. אחד המצילים לפת אותה, הושיב אותה על הרצפה ושאל אם היא רוצה לשתות. "אין לי אוויר", ענתה, ואיבדה הכרה.

העובדים המשיכו במאמצי ההחייאה, בעודם ממתינים למד"א. עמדתי ליד ר', מעברה השני של דלת הפיברגלאס, והתחלתי לרעוד. לא הייתי מסוגלת להפסיק להתבונן. לא הייתי מסוגלת לעשות דבר. שני זוגות ידיים, הוראותיו המוכניות של הדפיברילטור; הזמן שחלף (רבע שעה) עד שהגיעו חובשי זק"א ואחר כך צוות גדול של מד"א. איכשהו, הייתה לי תחושה שהכול נגמר.

מאמצי ההחייאה התמשכו עוד ועוד. תוך כדי כך, המשיכו להגיע שחיינים לברכה. גבר כרסתן  – שישים ומשהו – בספידו זעיר מדי, הביט בניסיונות ההחייאה, שהתבצעו לא הרחק מהמסלול האחרון, זה שמשמש את המורים לשחייה, נכנס פנימה והחל לשחות, מתעלם לחלוטין מהמתרחש סביבו.

זה המסלול החביב עליו? חשבתי בזעם. ואז הכול נפסק. גברת א' כוסתה במגבת. לצד הגוף הגדול, המכוסה, היו מונחים כובע ים ורוד וצמד קביים. רק אז זיהיתי אותה. היא ישבה על הספסל, סמוך למסלול שבו שחיתי, והמתינה. בשלב מסוים חייכה אלי ואני חשבתי, "אוי, רק שלא תיכנס למסלול השמאלי לצדי, שבדיוק התפנה".

סליחה, גברת א'. יהי זכרך ברוך.

  

תגובה אחת בנושא “על החיים ועל המוות

להשאיר תגובה

היכנס באמצעות אחת השיטות האלה כדי לפרסם את התגובה שלך:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.